تبلیغات
از همه چی از همه رنگ - جاذبه های گردشگری خوزستان در یک نگاه
 
از همه چی از همه رنگ
 
 
جاذبه های طبیعی

    آبشار شوی      

آبشار شِوی یکی از بزرگ ترین و زیباترین آبشار های ایران در رشته‌ کوه ‌های زاگرس است که در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول قرار دارد .

    تالاب شادگان   

این تالاب در جنوب غربی ایران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع شده‌است . در همایش تالاب‌های جهان که در رامسر برگزار شد تصمیم گرفته شد که سه تالاب شادگان ، خورموسی و خور الامیه با عنوان تالاب شادگان شناخته شود .

    دریاچه شهیون  

یکى از زیباترین دریاچه هاى ایران و جهان در شمال غربی دزفول و پشت دو کوه شاداب و تنگوان شکل گرفته و چهره زیبایى به منطقه شهیون داده است .

جاذبه های مذهبی

    آستانه متبرکه امامزاده سبزقبا (ع)   

امامزاده سبزقبا زیارتگاهی در شهر دزفول منسوب به محمد بن موسی کاظم است .

    مسجد جامع خرمشهر      

مسجد جامع خرمشهر از قدیم یکی از مراکز اصلی شهر خرمشهر بوده ، به طوری که هنوز نیز این مرکزیت را پس از پایان جنگ ایران و عراق و تخریب کامل شهر خرمشهر و بازسازی دوباره آن حفظ نموده‌ است .

    مسجد جامع دزفول         

مسجد جامع دزفول بعد از پل قدیم دزفول ، دومین اثر مهم تاریخی شهر دزفول به شمار می رود

جاذبه های باستانی

    بخش چغامیش  

چغامیش نام یکی از بخش‌ های سه گانه شهرستان دزفول به مرکزیت شهرک دولتی است .

    بند میزان        

بند میزان سدی است در شوشتر و ساخته دست انسان مربوط به دوره ساسانیان که تا امروز پا برجاست . ساختن بند میزان شوشتر را به شاپور اول ساسانی نسبت می‌دهند .

این سد آب کارون را به نسبت های و ۴ بین رود های گرگر و شطیط تقسیم می ‌کند .

    چغازنبیل        

در 45 کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش یکی از اعجب انگیزترین آثار باستانی جهان متعلق به 3200 سال پیش مشهور به زیگورات چغازنبیل وجود دارد . چغازنبیل به ساختمان طبقاتی معبد ایلامیان که توسط اونتاش گال پادشاه این قوم در سال 1250 قبل از میلاد ساخته شد اطلاق می شود .

    خانه تیزنو      

خانه تیزنو یکی از نمونه های زیبای معماری و جاذبه های ارزشمند گردشگری شهر دزفول می باشد .

    شهر باستانی آسک         

آسک شهری قدیمی و متروکه است که در جنوب شرقی هندیجان و کیان کوه واقع شده است .

    قلعه ارجان      

قلعه ارجان بهبهان در زمان ساسانیان و برای دفاع در برابر هجوم اقوام عرب در قسمت شمال غربی بهبهان توسط آریابرزن که در زبان رومی آریوبرزن گفته می شود ساخنه شد .

    قلعه تپه          

قلعه تپه ، تپه ای تقریباً گرد و مرتفع در منطقه بی بی دوست و نزدیک به زاهدان كهنه است که دیوارهای خشتی ، آن را محصور کرده است .

    قلعه سلاسل     

قلعه سلاسل در شمال شهر شوشتر و بر پهنه ای از سنگ بنیاد نهاده شده و بلند ترین ارتفاعات این شهر سنگی را فرا گرفته است از شمال به رودخانه مافاریان و از جنوب به زمین ورزشی و از شرق به سازمان آب و از غرب به رودخانه شطیط ( شط کوچک ) محدود می گردد .

    کاخ آپادانای شوش         

واژه آپادانا به معنای بار عام است . آپادانا محل اصلی برگزاری گردهمایی ها مجامع عمومی و ضیافت های نمایند گان ملل بوده است . این کاخ با ستون های سنگ مرمر و آجر های لعاب داررنگی چنان تزیین شده بود که زیباترین کاخ جهان نامیده می شد .

    گندی‌ شاپور - جندی شاپور          

دانشگاه جندی شاپور ( که بصورت جندی شاپور نیز نامیده شده ) در سال۲۷۱ بدست شاهنشاهان ساسانی در اهواز بنیاد نهاده شد  .

جاذبه های تفریحی

    تفریحگاه ساحلی دز ( علی کله )     

در پایین دست سد تنظیمی دز و شمال شهر دزفول تفریحگاه ساحلی زیبا و دیدنی دز ( علی کله ) واقع شده که از مهمترین مراکز تفریحی شهرستان دزفول و خوزستان به شمار می رود .

    چاه شماره یک  

چاه شماره یک نام اولین چاه نفت خاورمیانه است که در منطقه مسجد سلیمان در استان خوزستان قرار دارد .

    سد دز

۲۵ کیلومتری شمال دزفول  قرار دارد . و نوع سد از بتنی دوقوسی است . و ارتفاع از پی آن  ۲۰۳ متر است . طول تاج آن  ۲۱۲ متر است . عرض در پی آن ۲۷ متر است . ظرفیت تخلیه سرریز ها آن ۶٬۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه است . تاریخ آغاز ساخت از سال  ۱۳۳۶ شمسی و  تاریخ ساخت است و در ۱۳۴۱ شمسی پایان یافته است .

    موزه آبادان      

موزه آبادان یکی از موزه های قدیمی ایران است این موزه در سال ۱۳۳۸ با مجموعه آثاری از دوره ما قبل تاریخی ، تاریخی و آثاری ‏از دوره ‏های متاخر تا دوره قاجاریه و نیز آثاری از هنرمندان کارگاه ‏های هنرهای سنتی افتتاح شد .

    موزه جنگ خرمشهر      

" ساختمان این موزه در سال ۱۳۰۹ساخته شد و تا پایان جنگ به عنوان بخش اداری شرکت نفت به کار می ‌رفته است . در دوران هشت سال جنگ تحمیلی این ساختمان به عنوان محل دیدبانی نیرو های عراقی مورد استفاده قرار گرفت .

جاذبه های فرهنگی

    آرامگاه ( بقعه ) شاهرکن الدین       

در مرکز شهر دزفول و در نزدیکی خیابان طالقانی فعلی در دل بافت قدیم این شهر ، آرامگاه شاهرکن الدین واقع شده است .

    موزه مردم شناسی ( حمام کرناسیون )          

حمام کرناسیون ( موزه مردم شناسی ) یکی از بنا های دوره قاجاریه می باشد و در مرکز محله کرناسیون در شمالی ترین قسمت بافت قدیم قرار گرفته است .

    

                                                                                                             

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نوشین زمردزاده
جستجو

آمار وبلاگ