تبلیغات
از همه چی از همه رنگ - جاذبه های گردشگری اصفهان در یک نگاه(1)
 
از همه چی از همه رنگ
 
 

جاذبه های طبیعی

    آبشار نیاسر     

آبشار نیاسر در استان اصفهان شهرستان کاشان شهر نیاسر قرار دارد .

 چند متر پایین تر از چارتاقى نیاسر، چشمه تمیز و خنکى جریان مى یابد و به روستا مى رود . این چشمه که یک هزار و 680 مترمربع بالاتر از سطح دریا قرار دارد ، « اسکندریه » نام دارد . گویند اسکندربن فیلقوس به علم کشف الاسرار که از دانیال پیغمبر به او رسیده بود چون عبورش به آن قریه رسید دانست که در دل سنگ آبى بزرگ ، مستور و پنهان است . حجاران را طلبید و در یک شبانه روز این چشمه را ساخت و احیا کرد و آن موضع که بالفعل باغ تالار است آن روز مضرب خیام و محل قیام اردوى کیوان پوى بود .

    باتلاق حوض قیلوقه       

باتلاق حوض قیلوقه در قسمت شرقی دریاچه نمک آران و بیدگل قرار دارد .

    پارک ملی کلاه قاضی     

پارک کلاه قاضی در 36 کیلومتری از شهر اصفهان و در عرض های بین 45/51 الی 15/52 طول شرقی و 32 الی 30/32 عرض شمالی واقع شده است و جاده آسفالته اصفهان - شیراز از کناره شمالی و غربی آن می‌ گذرد .

    جزیره سرگردان

جزیره سرگردان تپه ای است که در دریاچه نمک آران و بیدگل قرار دارد .

    دریاچه نمک آران و بیدگل           

دریاچه نمک آران در فاصله 35 کیلومتری شمال شرقی شهرستان آران و بیدگل واقع است . این دریاچه از غرب به کوه های سفیدآب و سیاه کوه و منطقه پارک ملی کویر ، از شمال و غرب بخ کویر مسیله و از جنوب به کویر مرنجاب و بند ریگ محدود است .

    غار کلهرود     

غار کلهرود ( Kalahrood ) در حدود 30 کیلومتری شمال مورچه خورت در جاده قدیم کاشان و در فاصله 110 کیلومتری اصفهان قرار دارد .

    غار نیاسر       

این غار از عجایب و نوادر آثار باستانی است . در حدود 1800 تا 2000 سال قبل در دل کوه کرکس و بر فراز تپه های آهکی مشرف بر نیاسر کاشان و احتمالاً با مقاصد آیینی و مذهبی به صورت تونل سنگی پرپیچ و خم با ابزار های ابتدایی کنده شده است . غار نیاسر کاشان شامل مجموعه زیرزمینی و پیچیده ای است که از راهرو های تنگ و طولانی و اتاق ها و چاه های متعددی تشکیل شده است .

    کوه صفه        

مجموعه ارتفاعات معروف به کوه صفه با بلندترین نقطه ارتفاعی 2257 متر در جنوب غربی اصفهان واقع است . این کوه از شمال به جاده کمربندی از غرب به کوه های تخت رستم و دره خان ، از شرق به شهرک ها و مجتمع‌ های مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن منتهی می ‌شود .

    کوه کلاه قاضی 

کوه کلاه قاضی قسمتی از رشته کوه ماهدشت می باشد . بلندترین قله این کوه به ارتفاع 2534 متر می باشد که در جنوب خاوری اصفهان واقع و شکلی شبیه کلاه قاضیان در ادوار گذشته دارد .

    کویر مرنجاب  

کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان قرار دارد . این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل ، از غرب به کویر مسیله و دریاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره ، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان های آران و بیدگل و کاشان محدود می شود .

جاذبه های مذهبی

    مسجد حکیم     

از جمله مساجد بسیار جالب و مشهور عصر صفوی ، مسجد حکیم اصفهان است که کاشیکاری های زیبا و خطوط متنوع ، کار اساتید نامدار عصر صفویه ، آن را در عداد یکی از شاهکار های معماری اسلامی قرار داده است .

    مسجد سید       

شکوه بنا های اصفهان سده هفدهم ، بیش از سایر شاهکارهای معماری ایران در غرب مشهور است اصفهان در یکی از نخبه ترین بخش های ایران قرار دارد . قرار داشتن آن در مرکز جغرافیایی ایران آن را به مکانی حاصلخیز ، با آب و هوایی معتدل و آب کافی زاینده رود ، آن را به مکانی منطقی برای سکونت تبدیل کرده است .

    مسجد شاه اصفهان         

« حاج شجاع بن استاد قاسم اصفهانی از معماران قرن یازدهم و از آثار وی یكی حیاط گوشه غربی مسجد شاه اصفهان است كه به امر شاه سلیمان صفوی به تاریخ 1078 بنای آن را به پایان رسانیده است و كتیبه آن به خط زیبای محمد رضا امامی است  .

    مسجد شیخ لطف ‌الله       

مسجد شیخ لطف ‌الله ( ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی ) یکی از مسجد های تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان است .


بخش دوم

                                                                                                                           

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نوشین زمردزاده
جستجو

آمار وبلاگ